wtorek, 24 maja 2011

Natura, Nauka, Sztuka - nowe publikacje w Czytelni

Jeśli zaciekawiła Was wystawa "Statek kosmiczny Ziemia" i chcielibyście pogłębić swą wiedzę na temat związku nauki, natury ze sztuką, to zapraszamy do Czytelni/Biblioteki w celu zapoznania się z nowo nabytymi publikacjami:

fot. strony www wydawnictw


Cyberkultura : syntopia sztuki, nauki i technologii / Piotr Zawojski.
Książka Piotra Zawojskiego to z pewnością znacząca i ważna pozycja w dorobku polskiego medioznawstwa i kulturoznawstwa. Nie ulega wątpliwości, że zaliczana będzie do kanonu polskich prac z zakresu badań nad cyberkulturą i kulturą wizualną. Autor wprawdzie od wielu lat zaznaczał swoją obecność podejmując tę tematykę w licznych artykułach, jednak książka ta w sposób o wiele szerszy prezentuje czytelnikom kluczowe kwestie cyberkultury na szerokim tle współczesnych sporów metodologicznych dotyczących konstruowania i definiowania podstawowych kategorii współczesnej kultury audiowizualnej.


Prawda natury - prawda sztuki : studia nad znaczeniem reprezentacji kultury /pod red. Ryszarda Kasperowicza, Elżbiety Wolickiej.

Temat "prawda natury-prawda sztuki” należy do najczęściej podejmowanych i zarazem najbardziej kontrowersyjnych kwestii na terenie teorii i historii sztuk obrazujących i sztuk słowa. Rozpatrując twórczość artystyczną w perspektywie prawdy i w odniesieniu do natury, przypisuje się jej walor poznawczy. Na przestrzeni dziejów pojawiały się różne, niekiedy radykalnie przeciwstawne odpowiedzi na pytanie, jakiego rodzaju poznania może dostarczyć sztuka i czym to poznanie różni się od wiedzy naukowej.


Spisek sztuki : iluzje i deziluzje estetyczne z dodatkiem wywiadów o Spisku sztuki / Jean Baudrillard.

W swojej najnowszej książce Jean Baudrillard śledzi historię potajemnego spisku, zawiązującego się w zaciszu galerii, muzeów i kolejnych wystaw. Denuncjuje, oskarża i skazuje bez procesu współczesną sztukę, która przeżywszy własną śmierą, w zombicznej egzystencji przetrawia w nieskończoność swoje resztki. Czy uzurpując sobie prawo do wkroczenia w domenę sztuki, prezentując skądinąd znakomite fotografie własnego autorstwa w najszacowniejszych galeriach, przypieczętowuje jej kolejny kres? A może rzuca sztuce wyzwanie jako ostatni, któremu jej los nie jest obojętny?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz