FAQ

Czyli lista najczęściej zadawanych pytań:

1. Jak mogę zapisać się do Czytelni CSW?
Należy przyjść do Czytelni z dowodem osobistym i wypełnić deklarację chęci założenia konta bibliotecznego. Następnie należy wykupić abonament (kwartalny lub roczny – odpowiednio 5 lub 20zł) w Księgarni CSW (zaraz po prawo po wejściu do budynku). Później należy pokazać paragon bibliotekarzowi w Czytelni I odebrać swoją Kartę biblioteczną.
Zakładając konto w Czytelni CSW Czytelnik zobowiązuje się do przestrzegania Regulaminu.

2. Jakie zbiory udostępnia Czytelnia CSW ?
Czytelnia udostępnia:
- książki
- czasopisma
- zbiory audiowizualne (płyty CD oraz DVD)
- e-booki oraz e-czasopisma na 3 e-czytnikach (w sumie ok 700 dokumentów w różnych językach)

3. Jak mam szukać książek?
Książek należy szukać w katalogu komputerowym. Istnieje możliwość wyszukiwania poprzez:
tytuł, nazwisko i imię autora, nazwa wydarzenia, wydawca, hasło przedmiotowe, hasło korporatywne numer ISBN lub poprzez multiwyszukiwarkę która szuka danego wyrażenia we wszystkich polach.

4. Jak odszukać książkę w Czytelni?
Poprzez sygnaturę z katalogu, czyli znak miejsca. Podchodząc bezpośrednio do półki, do interesującego nas działu, w obrębie działu czasopisma oraz biografie alfabetycznie. Sygnatura widnieje na kolorowej naklejce umieszczonej na dole każdej publikacji. Mapka sygnatur znajduję się na stronie www oraz w Czytelni.
[Sygnatura to zestawienie liter lub liter oraz liczb, jakie posiada każda książka w Czytelni. To dzięki niej Czytelnik lub bibliotekarz jest w stanie znaleźć daną pozycje na półce. Sygnatura nie jest jednoznaczna z kodem paskowym].

5. Nie umiem korzystać z komputera. Jak mam szukać książek?
Wystarczy poprosić o pomoc bibliotekarza.

6. Czy wszystkie tytuły jakie posiada Czytelnia są prezentowane na półkach w Czytelni?
Tak, na półkach są dostępne wszystkie pozycje z katalogu komputerowego, zaś dokumenty elektroniczne są tylko na e-czytnikach I ich spis jest dostępny w Czytelni.

7. Czy można wypożyczać zbiory?
Tak, max 3 pozycje (książki, czasopisma) - ale nie więcej niż 1 płytę cd/dvd na okres 2 tygodni z możliwością przedłużenia.

8. Jakie są konsekwencje przetrzymania książki?
Za każdy dzień zwłoki naliczana jest kara w wysokości 10 gr od każdej wypożyczonej publikacji.

9. Czy zostanę poinformowany o przekroczonym terminie zwrotu?
Tak, na adres poczty elektronicznej.

10. Zgubiłem/skradziono mi książkę. Co robić?
Należy zgłosić ten fakt w Czytelni. Trzeba będzie odkupić to samo lub nowsze wydanie zgubionej książki w ciągu 14 dni. Jeżeli książka jest niedostępna w sprzedaży, bibliotekarz udzieli informacji jakie należy wpłacić odszkodowanie.

11. Czy w Czytelni CSW mogę skorzystać z komputera?
Tak, w Czytelni do użytku czytelników przeznaczonych jest 5 terminali z dostępem do internetu oraz zainstalowanym systemem Linux. Można na nich sprawdzić pocztę elektroniczną, sporządzać notatki z książek udostępnianych w Czytelni lub prowadzić poszukiwania bibliograficzne.
Ponadto do Czytelni można przyjść z własnym laptopem. W całym budynku CSW jest darmowe wi-fi, hasło dostępu można uzyskać w Czytelni.

12. Czy w Czytelni mogę korzystać ze swoich książek?
Tak, ale należy o tym powiadomić obsługę Czytelni.

13. Czy w Czytelni CSW mogę wykonać odbitki kserograficzne?
Nie posiadamy ksera, jednak na ten cel wypożyczamy książki na zewnątrz, po uprzednim pozostawieniu w Czytelni dowodu osobistego. W Czytelni dostępny jest bezpłatnie skaner, gdzie skany można zgrać bezpośrednio na pendriv'a lub wysłać sobie na pocztę. Można korzystać z aparatów fotograficznych.