wtorek, 5 kwietnia 2011

E-czytniki w Czytelni cz.1 - Onyx Boox 60

Przypominamy, że w Czytelni CSW dostępne są e-czytniki. Każda zapisana osoba może z nich w każdej chwili skorzystać. Dla zachęcenia przybliżamy dziś e-czytnik Onyx Boox 60, który to w teście magazynu „Komputer Świat” zwyciężył w kategorii jakość i pokonał między innymi Amazon Kindle.

fot. E-czytnik Onyx Boox 60 znajdujący się w Czytelni CSW, na ekranie widoczny spis rzeczowy e-księgozbioru

Onyx Boox 60 to 6-calowy e-czytnik przeznaczony dla każdego kto ceni sobie wygodę oraz prostotę obsługi. Najważniejszą cechą urządzenia jest ekran oparty na technologi e-papieru – w ekranie zastosowano elektroniczny tusz (e-ink). W przeciwieństwie do ekranów komputerowych papier elektroniczny nie emituje światła, więc czytanie w ciemności jest niemożliwe, czyli dokładnie tak samo jak w przypadku tradycyjnych książek. Jednak tę niewielką niedogodność rekompensuje możliwość czytania nawet w pełnym słońcu.
E-czytnik obsługujemy zarówno za pomocą rysika i dotykowego ekranu, jak i przy użyciu przycisków umieszczonych pod wyświetlaczem. Onyx został wyposażony w moduł sieci wi-fi dzięki któremu możemy połączyć się z internetem z dowolnego miejsca gdzie jest hotspot.
Opcja ta brzmi interesująco jednak w urządzeniu zainstalowano dość słabą przeglądarkę i niektóre strony ładują się bardzo długo. Minusem jest także fakt, że aby wejść na wybraną stronę trzeba najpierw wygooglać jej adres i go kliknąć - nie ma możliwości wpisania adresu strony internetowej. No ale nie temu ma służyć e-czytnik... choć warto tu dodać iż Boox 60 który posiadamy jest w wersji 1.3 a w nowszych wersjach usunięto tą wadę. Przy okazji warto wspomnieć iż od wersji 1.4 Boox 60 posiada funkcję TTS (Text To Speech), która odczytuje książki na głos.

Ogromną zaletą urządzenia jest czas pracy baterii – przy jednorazowym pełnym naładowaniu wystarcza nawet na kilka tygodni użytkowania. E-czytnik pobiera energie tylko podczas uruchamiania i przewijania stron. Zaś raz wyświetlony tekst jest widoczny nawet po wyczerpaniu baterii w czytniku.


A teraz kilka przydatnych opcji podczas samego czytania:


  • możliwość zmiany wielkości a także kroju czcionki e-booka
  • przybliżanie i oddalanie (gdy nie mamy do czynienia z czcionką lecz ze skanami)
  • tworzenie zakładek w książkach
  • możliwość tworzenia odręcznych adnotacji w treści
  • wiele e-booków posiada interaktywny spis treści co daje możliwość szybkiego przeskakiwania do konkretnych rozdziałów
  • wyszukiwanie słów kluczowych
  • kilka opcji prezentacji księgozbioru (lista tytułów, okładek, lista szczegółowa)
  • notatnik, w którym można pisać z poziomu klawiatury ekranowej lub odręcznie a także szkicować a później zapisywać na karcie SD
  • odtwarzacz plików MP3 co daje możliwość odsłuchiwania audiobooków lub nauki języków obcych przy czym opcja ta nie koliduje z równoczesnym czytaniem lub rysowaniem
  • obrót ekranu zarówno w lewą jak i w prawą stronę
Pamiętajmy, że e-czytnik daje nieporównywalna mobilność względem tradycyjnej książki. Na naszym Boox 60 posiadamy prawie 200 e-booków przy 2GB pamięci! Wystarczy pomyśleć ile takich tradycyjnych książek zajęłoby miejsca na tradycyjnym regale...
Nieustannie doskonaląca się technologia e-papieru z pewnością obniży koszta książek a co za tym idzie dostęp do wiedzy i zminimalizuje wycinanie drzew. Już teraz możemy podróżować z całym kompletem książek w jednym urządzeniu.

Tak więc jeśli planujesz uczyć się lub podróżować z e-czytnikiem przyjdź do nas I zobacz ile daje on możliwości ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz